Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravidla pro venkovní tréninky

dsc_0280-pano.jpg

Začali jsme trénovat venku. Usoudili jsme, že páteční trénink v malé tělocvičně nebude pro kluky natolik užitečný jak hodinka venku. Navíc s tím máme dobré zkušenosti z minulých let z předešlých ročníků. Trénovat budeme pravidelně pokud nebudou velké mrazy, (větší jak mínus 5), vydatně neprší, silně nefičí atd. Cítíme, že někteří rodiče mají strach, že jejich děti onemocní, nachladí se, dostanou rýmu či jinou chorobu atd. Kuriozitou pak bývá, že ti rodiče, kteří nechtějí své dítě pustit v chladném počasí na fotbal, nemají sebemenší problém s dětmi provozovat ryze zimní sporty (lyžování, bruslení), které se paradoxně provozují i při nižších teplotách a horších povětrnostních podmínkách.

Neexistuje špatné počasí, existuje jen špatné oblečení

Kluky a holky oblečte tak, jako by venku bylo ve skutečnosti o pár (5 - 10°C) stupňů víc. Takže pokud teploměr ukazuje hodnoty kolem nuly, zamyslete se, jak chodí děti oblečené, když je 5 - 10°C. Než se začnou pohybovat, mělo by jim být lehce chladno. Nesmí mrznout, ale ani se cítit v teple třeba už při chůzi. Příliš mnoho oblečení může způsobit nadměrné pocení, čímž můžeme zvýšit riziko nachlazení. Je třeba počítat s tím, že se budou pohybovat. Po každém tréninku doporučujeme se dětí samotných zeptat, jak se cítili při tréninku ve zvoleném oblečení, příště můžeme být moudřejší. Dále je třeba po skončení tréninku dbát na co nejrychlejší přesun do tepla nebo na převlečení do teplého a suchého oblečení, eventuálně na osprchování (vytápěné šatny i sprchy jsou k dispozici).

Oblečení

Spodní vrstva

odvádí potu od povrchu pokožky a udržení v suchu a teple

Střední vrstva

zajišťuje odvod potu dále k vnější vrstvě a také tepelnou regulaci

Svrchní vrstva

chrání před nepříznivými vlivy okolí a neměla by profouknout ani promoknout

Povinně

Čepice

pokud hlavu a ruce necháme absolutně nechráněné, organismus snadněji prochladne

Rukavice

Ponožky

buď silnější, nebo z kvalitního materiálu

Doporučujeme zakoupit fleecovou čepici a rukavice, které dokáží odvést pot od pokožky.

Názor trenérů:

Nemocní budou v budoucnu častěji ti, kteří se venkovním tréninkům vyhýbají. Dlouhodobá statistika docházky a omluvenek to jen potvrzuje.

Samozřejmě při extrémním počasí - mráz, silný vítr, trvalý a prudký déšť - je trénink nepřijatelný a včas budete informování formou sms

dsc_0282.jpg dsc_0283.jpg

Na webu jsme pro vás situaci mapovali. Níže uvádím odpovědi dětských lékařů na otázku, zda je trénink dětí v zimním období zdraví prospěšný. 

 

MUDr. Hana Králová, specializace vnitřní lékařství, interní oddělení Klinik Kösching

Dobrý den, záleží na tom, jak jsou děti otužilé, v jaké teplotě jsou běžně zvyklé se pohybovat. V zásadě platí to, že při postupném otužování (tedy v průběhu celého roku) by dětem pobyt a sport venku neměl vadit (za předpokladů, jak píšete, že jsou přiměřeně oblečené, po sportu jsou v teple a suchu a nejsou momentálně nachlazené nebo jinak oslabené). není příliš vhodné aby dítě začalo sportovat až v zimě/na podzim - zde se dá čekat, že bude pobyt venku hůř snášet a spíše onemocní. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu dětem naopak prospěje a přispěje k pevnějšímu zdraví. 

Petulle [Všeobecná sestra]

Obavy rodičů nejsou dle mého názoru na místě. Ba naopak, zdravé dítě je třeba přiměřeně otužovat a posilovat tak jeho celkový zdravotní stav. Předpokládám, že děti jsou přiměřeně oblečené (ne příliš, ani málo) a během sportovních aktivit se zahřejí. Je důležité, aby po sportovním výkonu nezůstaly zpocené venku, kde rychle prochladnou. Samozřejmě s astmatiky nebo bronchitiky je třeba jednat opatrněji. Sportovní výkon a s ním pojený rozvoj a posílení svalů (především dýchacích) převyšuje jakékoliv riziko z prochladnutí

Obavy rodičů jsou tedy nejen liché, ale ve svém důsledku mají opačný účinek (jsou "kontraproduktivní", jak je dnes v módě říkat). Pro děti je naprosto přirozené běhat venku v zimě, ve sněhu, rozmáchat se, občas se i nachladit a trochu to odstonat. Tento přirozený pohyb na zdravém vzduchu za různé teploty a počasí má naopak blahodárný vliv na jejich zdraví a imunitu. Mají-li možnost hned se usušit, ohřát a neprochladnout dlouhým pobytem v mokrém oděvu a obuvi, tak je situace ideální. .Rodiče by si měli uvědomit, že svojí přehnanou péčí jen děti choulostiví a vedou k malé odolnosti. Hlavně by se pak měli rozpomenout na vlastní dětství.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář